Sözlü Tarih Nedir?
Sözlü Tarih Nedir

M.Ö 5000 yılları belki de daha öncesine bir yolculuk yapıyoruz. Sözlü tarih nedir? Sorusunun cevabını bulabilmek adına, tarihi belgelerin yetersiz olduğu, herhangi bir yazılı kaynak bulunmadığı devirlerin bütününe sözlü tarih adı verilir. Sözlü tarih için asıl kaynak o döneme ait yaşanmış hikâyeler ve bu hikayelerle ilgili bulunan materyallerdir tüm bu dayanakların sonucunda üretilen bir araştırma metodu olarak bilinir. Bu araştırma biçimi sonucunda ortaya çıkan en güzel örnek Kızılderililerdir.

Sözlü Tarih Çalışması Nasıl Yapılır?

Sözlü tarih çalışması yapabilmek için tarihi bir olaya tanıklık etmiş ya da olay ilk gözden yaşamış olan kişilerle görüşme yapmanız gerekir. Bu çalışma şekli sayesinde kayda geçmemiş, toplumlar ile alakalı önemli bilgiler, ipuçları elde edebilirsiniz. En basit anlamda kendi ailenizin serüvenini incelemeniz yolunda kullanabilirsiniz bu harika bilimi. Basit sorularla başlayın ailenizin nereden geldiği, akrabalık ilişkileri, ailenizin göç edip etmediğini araştırın, ardından tüm aile bireyleri ile görüşerek ve en ailenizde ki en yaşlı kişilerden aldığınız ipuçlarının ışığında belki de kendi aile tarihinizi aydınlata bilirsiniz.

Sözlü Tarih,

Sözlü Tarih Çalışmasının İlk Örnekleri Nelerdir?

Sözlü tarih çalışmaları bu alanla ilgili uzmanlar tarafından yapılmaktadır. Elbette küçük çaplı araştırmaları, kendiniz dahi yapabilirsiniz. Bu alanda uzmanlığınız olması gerekmez lakin daha büyük çaplı bir olayın aydınlatılması gerekiyorsa kesinlikle bu dalda doktora yapmış bir insandan yardım almak çok doğru bir hamle olacaktır. Arif Öztürk, Abdullah Işıklar, Bilgin Çokbiçer, ile yapılan görüşmeler sözlü tarih görüşmeleri adı altında yayımlanmıştır ve ülkemizde ki ilk örneklerdendir. Bir diğeri ise Yaşayan Bellekler çalışmasıdır. Erdoğan Yalav bu çalışmanın başını çekmiş ve harika bir sözlü tarih örneği koymuştur ortaya Umarım bizler sözlü tarih nedir? Sorunuzu en iyi şekilde yanıtlamayı başarmışızdır.

Kesinlikle İlgini Çekebilir!  Hun İmparatorluğu - Kısa Özet

Yorumlarınızda bu konu hakkında görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Aynı zamanda kendinize ait bir yayın ya da eklemek istediğiniz bir bilgi varsa bunları ekleyerek. Bilginin genişlemesine yardımcı olabilirsiniz. Kesfettin.com ekibi sizlere en iyi bilgileri sunmak için çalışıyor. Hadi bir dolu içeriği keşfetmeye şimdi başlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.