Sadık Hidayet Kimdir?

Sadık Hidayet Kimdir

Sadık Hidayet Kimdir? 1903 yıllında tahranda gözlerini dünyaya açan Sadık Hidayet belki de doğduğu ilk andan itibaren bu dünyada yaşayacak, yaşarken ölmeyi arzulayacak bir bebek olarak açtı gözlerini. Elbette kimse bilemez coğrafya, kader ya da insanların gerçek görüntüsü yüzünden sevemedi bu dünyayı fakat arkasında çok çarpıcı eserler bıraktı. Sadık Hidayet Kimdir? sorusuna en net cevap “Kör Baykuş” romanının yazarı diyebiliriz. Her şeyi anlatır aslında bu kitap lakin sizlere her zaman daha fazlasını sunuyoruz.

Sadık Hidayet Fransa ve Belçika dört yıl boyunca yaşadı. Rivayet edilir ki bir gün bir limandan atlayıp, intihar etmeye çalıştı lakin orada ki bir çift görüp onu ölümden kurtardı. Kendisi diş hekimi olmak istese de Mühendislik okumaya başlamış, ardından eğitimini yarıda bırakıp, İran’a dönerek devlet memurluğu yapmaya başlamıştır. Doğunun Kafka’sı olarak bilinir.

Kesinlikle Okumanız Gereken Sadık Hidayet Romanları

İran edebiyatından tüm dünyaya açılan, tüm dünyada bilinen en değerli psikolojik roman yazarıdır. Sadık Hidayet, ekip olarak önerdiğimiz okuma listesi ise şu şekildedir:

  • Kör Baykuş,
  • Zende Be Gür,
  • Hacı Aga,

Bu listeye yorumlarda sizlerde önerilerinizi, tavsiyelerinizi ekleyebilirsiniz.

Kesinlikle İlgini Çekebilir!  Orhan Veli Kimdir?

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir