Orhan Veli Kimdir?

Orhan Veli Kimdir?

Bir Garip Orhan Veli… Orhan Veli Kimdir?

Orhan Veli Kanık,

“Duydum ki merak ediyormuşsunuz hususi hayatımı…” ile başlayan şiiri dahi vardır. Garip akımının büyük şairi, 13 Nisan 1914 tarihinde doğmuştur. Evvela adamdır ama konumuz daha çok hayatı ve eserleri ile ilgili olacak.

Orhan Veli, Kanık ailesinin ilk çocuğudur. Babası Mehmet Veli Kanık, klarnet ustasıdır, o dönem de Cumhuriyet armoni orkestrası şefi olarak hayatını sürmektedir. Annesi ise Fatma Nigar hanımdır. Abisi mizah yazarı Adnan Veli Kanık’dır. Boyuna sanattır hayatı, boyuna sanatçılarla çevrilidir.

Anafartalar ilkokulunda eğitim hayatına başlamış daha sonra Galatasaray Lisesine devam etmiştir sonra Babasının tayin olmasıyla yatılı okul olan Ankara Erkek Lisesi ile eğitim hayatına devam etmiştir.

Orhan Veli’nin Yeteneğinin Keşfi

Orhan Veli'nin Yeteneğinin Keşfi

Daha ilkokul yıllarındayken yazmaya merak salmış durumdadır kendisi. O zamanlar yeteneği fark eden öğretmeni Sedat Bey, yazmaya teşvik etmiştir. Daha çocukluk yıllarında kaleme aldığı “Çocuk Dünyası” eserine dergilerde yer verilmiştir.

Lise yıllarına gelindiğinde geleceğin usta yazarları ile arkadaş olma vakti gelmiştir. Melih Cevdet Anday, Oktay Rıfat Horozcu ile lise yıllarında bir ara da bulunmuşlar, sıkı dost olmuşlardır. Böyle idealist yazarlar bir araya gelirse ne yaparlar?

Yazdıklarını duyurmak, edebiyata yeni bir ses getirmek adına, okul kooperatifinin finansmanı ile “Sesimiz” adı altında dergilerini çıkarmaya başlamışlardır. O anda başlamıştır edebiyat yolculuğu ve çok büyük isimler katkı sağlamıştır onlara.

Ahmet Hami Tanpınar, Halil Vedat Fıratlı, Yahya Saim gibi isimlerinin desteğiyle daha bir duyurmuşlardır kendilerini. Daha sonra üniversite yılları gelip çatmıştır.

Orhan Veli Üniversite Hayatı

Orhan Veli Üniversite Hayatı

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Felsefe bölümünde başlıyor, Orhan Veli Kanık’ın Üniversite yolculuğu ve aktif bir şekilde faaliyet gösteriyor. Öyle ki döneminin öğrenci grub başkasını seçiliyor ve durmuyor Galatasaray Lisesinde yardımcı öğretmenlik yapıyor.

Kesinlikle İlgini Çekebilir!  Sadık Hidayet Kimdir?

Anlıyor ki belkide bildikleri, fark ettikleri diğerlerinden fazla ve hep fazla olacak bırakıyor eğitim hayatını 1936 senesinde Ankara’ya dönüyor. Evkaf da ki memuriyetinden istifası o zaman mı bilinmez ama bir süre Ankara da PTT Genel müdürlüğünde. Telgraf işlerinde çalışıyor.

1936 senesi oldukça hareketli geçiyor. Tıpkı tüm hayatında olduğu gibi sokaklarda, işinde ve düşünceleriyle… Varlık dergisinde ilk şiirleri yayımlanıyor. Nahit Sırrı Örik o zamanlar en büyük destekçisi lakin gizli kalmak istiyor ve mahlas olarak “Mehmet Ali Sel” adını kullanıyor. O dönem adı edebiyat çevresinde sıkça duyuluyor ve dönemin popüler kültür sanat dergilerinde dur durak bilmeden yayımlanıyor yazıları ama o dergilerin ne önemi var ki.

Garip Akımı Başlıyor

Oktay Rıfat, Melih Cevdet ve Orhan Veli, konuşturuyorlar şiirlerini “Garip” adlı şiir kitabıyla. Edebiyat da bir dönüm noktası, yalın bir ifadeyle diziyorlar manzumeleri satırlara, hiciv ve mizahlı ögelerle mükemmel şiirler. Gündelik olayların da şiirde yer alabileceğini kanıtlıyorlar her bir sözcükte.

Orhan Velinin Eserleri sırasıyla şu şekildedir:

  • Garip – 1941
  • Destan Gibi 1946
  • Karşı 1949
  • Vazgeçemediğim 1945
  • La Fontanie Masalları 1948 – Çeviri
  • Nasrettin Hoca Hikayeleri – 1949 – Düzyazı
  • Nesir Yazıları – 1953
  • Edebiyat Dünyamız – 1975

Çevirileri de vardır tüm bunların yanı sıra, ekibimiz Sartre’yi de sever bir garip Orhan’ı da bu yüzden Saygılı Yosma çevirisi güzeldir.

Sizlere sunacağımız bilgiler bunlarla sınırlı, yorumlar yaparak daha fazlasını keşfetmemizi sağlayabilirsiniz. Orhan veli hakkında bizlere bilgiler verebilirsiniz ama ne yaparsanız yapın. Müşfik Kenter’in sesiyle hayat bulan şu garip şiirleri bir dinleyin. Orhan Veli Kimdir? sorusunun en güzel cevabı burada gizlidir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir